Впровадження НУШ: скорий поспіх — людям посміх?

Поки чиновники МОН рапортують про успішне впровадження Нової української школи в ста пілотних закладах, батьки майбутніх першачків і видавці навчальної літератури хапаються за голови. Адже часу до того моменту, коли реформу буде розповсюджено на всю країну, лишається обмаль, а нормативно-законодавча й матеріально-технічна база для цього ще не готова. ГО «Освітній Маркер» спробувала розібратися, чи дійсно є підстави вважати, що впровадження НУШ в масштабах України наразі під загрозою.

Коротка передісторія

Пілотування НУШ у ста обраних школах стартувало 1 вересня минулого року. На той момент існував лише проект нового Державного стандарту початкової освіти – відповідно до нього і розпочали роботу вчителі. Уряд затвердив стандарт майже півроку потому – 21 лютого 2018-го, а наприкінці березня було затверджено нові типові навчальні програми. Саме за цим стандартом і за цими програмами навчатимуться діти, які підуть у перші класи 1 вересня цього року. А поки навчання проходять їхні майбутні вчителі – за даними МОН, таких в країні 22 тисячі. Це ті, для кого курси перепідготовки є обов’язковими.

Неочікуваний супротив змінам

Якщо з новим стандартом і навчальними програмами все більш-менш ясно, то як цього року прийматимуть дітей до перших класів, наразі незрозуміло. Новий порядок зарахування до школи, запропонований профільним міністерством, став справжнім яблуком розбрату. МОН винесло проект порядку на громадське обговорення 5 березня, і на сьогодні документ досі не затверджено. Причина – у жорсткій критиці, якій піддали документ окремі народні депутати,  громадські організації та батьки. Їхнє невдоволення викликала норма про першочергове зарахування до першого класу дітей за місцем проживання та закріплення за кожною школою території обслуговування, а також деякі інші нововведення. Наразі МОН разом з Міністерством юстиції доопрацьовує новий порядок.

«Я сподіваюся, що ми з Мін’юстом завершимо цю роботу за тиждень-два, – сказала 18 квітня очільниця МОН Лілія Гриневич в ефірі програми «Сніданок з 1+1». – На початку травня буде оприлюднено вже остаточний заюстований наказ і ми оголосимо прийом документів (до початкової школи – ред.)».

Строки «горять»

Початок травня – це досить пізно, враховуючи, що зазвичай школи починають приймати заяви від батьків майбутніх першачків ще у зимові місяці. До того ж, якщо у новому порядку залишиться норма про закріплення території обслуговуванням за всіма закладами середньої освіти, в тому числі за гімназіями, ліцеями та школами з поглибленим вивченням певного предмету, органи місцевої влади можуть просто не встигнути це зробити. Адже на місцях чекають на затверджений порядок – підготовку до змін розпочато тільки в Києві, але і там врешті-решт вирішили дочекатися затвердження документу.

Харків’янка Вікторія цього року поведе свого сина Андрія до першого класу. Жінка уважно спостерігає за впровадженням НУШ та підтримує реформу, однак скандал навколо нового порядку зарахування до школи змусив її сумніватися в тому, що зміни такі відбудуться.

«Мені дуже подобається концепція Нової української школи, та й новий порядок мене цілком влаштовує. Та, як виявилося, скористатися перевагами реформи поки що неможливо. Коли я подзвонила до РУО, з’ясувалося, що наш будинок закріплений за школою, яка знаходиться в трьох зупинках їзди. І це при тому, що поряд є інша школа, яка значно ближче, їхати нікуди не треба. Однак вона спеціалізована, з поглибленим вивченням англійської, і на її сайті написано, що територія обслуговування за закладом не закріплена, вступ на конкурсній основі. Але ж МОН скасувало конкурси до перших класів, та й територія обслуговування тепер має бути у всіх шкіл і навіть ліцеїв! В РУО щодо цього не дають жодних пояснень», – з сумом констатує Вікторія.

Підручники. Підручники? Підручники!

Занепокоєння батьків викликає не тільки цьогорічна кампанія з прийому дітей до перших класів. Відкритим залишається питання про оснащення класних кімнат відповідно до вимог НУШ – уряд виділив на це майже мільярд гривень, однак наскільки ефективно будуть витрачені ці кошти, залежить від місцевих органів влади. І чи встигнуть вони провести всі необхідні процедури та закупити обладнання, невідомо. Як невідомо, чи зможуть українські видавництва вчасно надрукувати підручники для перших класів. Адже цього року їм довелося працювати практично наосліп, орієнтуючись на проект нового стандарту освіти і на проекти типових навчальних програм (вище ми писали, що ці документи були затверджені нещодавно).

2 квітня було оголошено конкурс підручників для 1 класу. Після його завершення та оголошення результатів у видавництв залишиться зовсім небагато часу на те, щоб доопрацювати підручники відповідно до зауважень експертів та безпосередньо надрукувати книжки.

«І ось тут найцікавіше. Кожна типографія має власний план друку літератури. Якщо вчасно не заходить для друку підручник, то можна і не встигнути, – пояснює співробітниця одного зі столичних видавництв Оксана. – І не треба забувати, що потужності українських типографій замалі для таких тиражів. Так, цього року мають віддрукувати десь 18 млн примірників (1, 5 і 10 класи) , а на цей період можна на наших потужностях віддрукувати тільки менше половини. Тому цього року безпрецедентний випадок — перший клас можна буде віддрукувати на типографіях інших країн».

Зрозуміло, що впровадження будь-яких змін неминуче супроводжується плутаниною та опором, однак ситуація, що склалася навколо Нової української школи, дійсно тривожна. ГО «Освітній маркер» закликає всіх учасників освітнього процесу не залишатися осторонь і підтримати реформу – шляхом здійснення контролю, оприлюднення фактів порушень з боку органів місцевої влади бо адміністрацій шкіл, проведення роз’яснювальної роботи. Якщо вам є що сказати про НУШ, якщо у вас є зауваження, пропозиції, думки – ГО «Освітній маркер» готова їх висвітлити.