ГО «Освітній Маркер» долучилася до дискусії на тему булінгу

Юристи, психологи, громадські активісти, батьки школярів і поліцейські взяли участь у панельній дискусії на тему «Прояви булінгу у шкільному середовищі», що відбулася у правовому клубі Харкова PRAVOKATOR.  Захід було організовано обласним управлінням юстиції в рамках всеукраїнського проекту «Я маю право».

Учасники дискусії спільно визначили ключові чинники, що заважають вести ефективну боротьбу з цькуванням у школах, а також поділилися своїм досвідом подолання конфліктів у дитячих колективах. Адвокат Костянтин Карелов, який співпрацює з ГО «Благосвіт» і на громадських засадах консультує батьків школярів, констатував: у більшості випадків жертву булінгу переводять до іншої школи. Сам він цього кроку не схвалює, каже – немає жодної гарантії, що у новому колективі дитину не будуть ображати. Тому Костянтин Карелов радить батькам боротися: попросити втрутитися у ситуацію вчителя, шкільного психолога, а якщо результату не буде – звернутися до директора закладу.  Якщо і після цього цькування не припинеться, необхідно у письмовій формі повідомити про конфлікт районне або міське управління освіти. У разі ігнорування проблеми на цьому рівні адвокат рекомендує масово писати скарги в усі можливі інстанції, від офісу уповноваженого з прав дитини до прокуратури та Міністерства освіти і науки.

«Тут треба обирати: або ти займаєш активну позицію та борешся – самостійно або з допомогою громадських організацій, юристів, або ти приймаєш ситуацію, як вона є, і тоді відчуваєш на собі весь тягар даної проблеми, – каже Костянтин Карелов. – Найголовніше – не мовчати і не боятися того, що щось трапиться з дитиною. Ніхто її навмисно ображати не буде, а якщо будуть якісь дії з боку адміністрації школи або викладацького складу, то їх дуже легко притягнути до дисциплінарної чи навіть більш серйозної відповідальності».

Булінг та його попередження – одна з топових тем, на які є запит від  адміністрацій шкіл, розповіла Марина Кульбачна, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Харківській області. За її інформацією, шкільні офіцери ледь не кожного дня проводять для школярів лекції на цю тему.

«Якщо назріває проблема, то краще її проговорити, пояснити, і ми завжди це робимо на таких наочних прикладах, щоб діти зрозуміли, що інколи вони роблять погані речі і, може, не замислюються над цим. Після бесід дуже багато дітей кажуть – так, ми не думали, що це може так вплинути на інших членів колективу, – зазначає Марина Кульбачна. – Також шкільні офіцери проводять індивідуальні бесіди з тими учнями, які є ініціаторами булінгу. Якщо потрібно, викликають до школи батьків, розмовляють віч-на-віч, розповідають про відповідальність за невиконання батьківських обов’язків».

В ході обговорення учасники дискусії дійшли висновку, що боротьба з булінгом має бути комплексною. Щоб подолати конфлікт, необхідна співпраця всіх сторін – вчителів, адміністрації школи, батьків і дітей. І ні в якому разу не слід нехтувати допомогою спеціалістів, зокрема психологів.