ДПА у формі ЗНО: думка з сільської глибинки

Проведення державної підсумкової атестації у формі ЗНО для учнів професійно-технічних закладів не дуже доцільне, бо переважна більшість випускників цих закладів не вступає до вишів, а одразу йде працювати. До того ж, така форма оцінювання знань створює додаткові організаційні складності для ПТНЗ, що розташовані у сільській місцевості – своєю думкою щодо цьогорічного нововведення з «Освітнім маркером» поділився Віталій Педаш, директор Барвінківського професійного аграрного ліцею.

На сьогодні у цьому закладі, який знаходиться в Харківській області, навчається 202 учня: шістдесят з них у травні складатимуть ДПА у формі ЗНО. В 2018 році це буде вперше – ліцеїсти проходитимуть тестування з української мови. Позиція Міністерства освіти і науки у цьому питанні однозначна: форма та умови проведення ДПА мають бути однаковими для школярів і учнів професійно-технічних закладів, коледжів. Втім, на думку Віталя Педаша, різниця все ж таки є, адже ПТНЗ, на відміну від шкіл, дають молодим людям разом з загальною середньою освітою конкретну професію.

«Ліцеї, такі, як наш, не виконують функцію підготовки до вступу у вищі навчальні заклади – ми повинні підготувати робітничі кадри, які після закінчення нашого навчального закладу відразу б пішли працювати за спеціальністю, – наголошує Віталій Борисович. – Максимум 15 % наших випускників вступають до вишів, решта залишається у Барвінківському районі та працює на місцевих сільськогосподарських підприємствах».

У ліцеї наразі готуються до нової процедури оцінювання знань. З документацією вже більш-менш розібралися, а ось деякі організаційні питання ще потребують вирішення.

«Раніше ми на місці, у ліцеї, складали ДПА, а тепер у Барвінковому ДПА у формі ЗНО проводитися не буде. Це можливо тільки в містах обласного підпорядкування, таких як Ізюм, Лозова або найближче – це Балаклія, але до кожного з цих міст близько 60 кілометрів. А треба ж провести ДПА організовано, тобто автобуси повинні бути, необхідно здійснити доставку учнів туди і назад, знайти на це кошти. Адже власного автобуса ліцей не має», – пояснює Віталій Педаш.

У бюджеті закладу кошти на оренду автобусів не передбачені, тож адміністрація ліцею вже шукає спонсорів, які б допомогли доставити ліцеїстів до пунктів тестування.

Нагадаємо, учні професійно-технічних і вищих навчальних закладів, які в 2018 році здобудуть повну загальну середню освіту, вперше проходитимуть державну підсумкову атестацію у формі ЗНО.