Винесено на обговорення Порядок зарахування дітей до спецшкіл

Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення проект наказу (НАКАЗ ПРО ЗАРАХУВАННЯ 30.01.2018) «Про затвердження Порядку зарахування осіб з особливими освітніми потребами до спеціальних закладів освіти, їх відрахування, переведення до іншого закладу освіти» (22.02. 2018 ДОДАТОК ДО НАКАЗУ). Зауваження і пропозиції до документу прийматимуться до 10 березня 2018 року за адресою: t_symonenko@mon.gov.ua

Згідно з запропонованим до обговорення проектом,  до спеціальних закладів загальної середньої освіти відносяться:

  • спеціальна початкова школа;
  • спеціальна гімназія;
  • спеціальний ліцей;
  • спеціальна школа (для осіб з порушеннями інтелектуального розвитку);
  • навчально-реабілітаційний центр (для осіб зі складними порушеннями розвитку).

Ці заклади забезпечують здобуття початкової, базової або повної загальної середньої освіти особам з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, мовлення, затримкою психічного розвитку та порушеннями інтелектуального розвитку.

Проект містить перелік документів, необхідних для зарахування, при цьому направлення від органу управління освіти не потрібне – достатньо заяви батьків дитини.  Заяву необхідно подати не пізніше травня.

До спеціальних закладів освіти зараховуються, як правило, діти 6 (7) років,  які  потребують  постійної  додаткової підтримки в  освітньому процесі, але можливе перевищення установленого віку в залежності від особливостей розвитку та стану здоров’я дитини. Якщо вона має тяжкі порушення розвитку, їй забезпечується педагогічний патронаж.

«У разі відновлення здоров’я або за бажанням батьків учні спеціального закладу освіти переводяться до іншого типу закладів загальної середньої освіти на підставі висновку шкільної психолого-медико-педагогічного комісії та заяви батьків або законних представників», – йдеться у документі.

У випадку з приватним спеціальним закладом освіти батьки мають бути поінформовані про можливе відрахування їхньої дитини мінімум за один місяць – у письмовій формі.

Якщо дитина не може навчатися в колективі і це засвідчено висновком лікарсько-консультаційної комісії, вона може бути переведена на індивідуальну форму навчання або забезпечена  педагогічним патронажем.

Передбачається, що з дня набрання чинності цього наказу діти з особливими освітніми потребами більше не будуть зараховуватися до спеціальних закладів освіти для дітей із затримкою психічного розвитку. В той же час учні 1-4 та 5-9 класів, які вже навчаються у таких спеціальних закладах, продовжать здобувати освіту і завершать навчання у 2021/2022 навчальному році.